Всичко, което сте искали да знаете за мотоциклетни гуми

- 2021-03-19-


Всичко, което сте искали да знаете за мотоциклетни гуми. От радиално tp пристрастие, датиране на гумите, налягане и избор на гуми, тук всичко е наред.

Любопитни ли сте за онези кръгли гумени неща, прикрепени към вашите колела? Имаме няколко отговора за вас

Гумите за мотоциклети са нещо повече от обикновени черни гумени обръчи, които предпазват колелата ви от смилане по пътеката или пътната настилка. Това са съвременни технологии за сцепление, които продължават да се подобряват всяка година, въпреки че основната концепция остава същата, както винаги. Гумите работят толкова добре, като осигуряват въздушна възглавница между вашата машина и земята, което придава формата на гумата, позволява им да се съобразят с повърхностите и да поемат неравности.

Този основен дизайн остава в употреба в целия свят повече от век. Първоначално гумите са направени от естествен каучук, а днес почти всички гуми днес са направени от синтетичен каучук, който е смес от нефт, заедно с химикали като сяра, сажди и силикон. Гумите се изграждат поетапно, като се започне със сглобяването на кордата и лентовата конструкция, а след това се полага и формова гума, след което се вулканизира с екстремна топлина, за да се съединят всички заедно и да се подготвят за използване на любимия ни мотоциклет.




Какво правят гумите за мотоциклети


Гумите не само осигуряват сцепление за ускорение, спиране и завъртане, но също така служат като част от окачването. Както споменах по-рано, гумите поемат първата част от удара от неравности, преди вилицата и ударът дори да започнат да работят. Те също са призовани да се представят добре в голямо разнообразие от условия, включително екстремна топлина, студ и мокро.

Всъщност залагате живота си на гумите си, така че не си струва да отделите малко време и внимание за грижите и състоянието си? Обърнете внимателно какво ви казват гумите, докато карате. Ако управлението изглежда странно или кашаво или ако реакцията при завиване и спиране е тежка, има голяма вероятност гумите ви да не са напомпани. Вибрациите или колебанията също могат да сигнализират, че е настъпил теч или повреда на гумите и неизбежността е неизбежна.





Различни видове мотоциклетни гуми


Двата основни типа гуми са радиални и пристрастни. В категорията на пристрастие има редовни пристрастия и гуми с колан с пристрастия. Пристрастените ремъци имат по-здрава конструкция. Термините Radial и Bias се отнасят до това как са подредени вътрешните корди и колани по време на конструкцията на гумата. По същество радиалните колани преминават направо през протектора под ъгъл от 90 градуса от едната страна на другата, докато конструкцията с отклонение има колани, преминаващи диагонално през зоната на протектора. Това създава различни динамични характеристики, които оказват значително влияние върху съпротивлението при износване, износване, спиране и търкаляне между радиалите и гумите.

Радиалните гуми са с по-нов дизайн и се използват широко за настоящите модели мотоциклети, докато гумите с отклонение се използват главно за някои крайцери и по-стари мотоциклети. Като цяло радиалните гуми работят по-хладно (което води до по-дълъг живот), имат по-твърда конструкция (което ги кара да се чувстват по-отзивчиви) и имат странични стени с по-ниско съотношение, което води до по-малко гъвкавост. Гумите Bias-ply обикновено предлагат по-меко, по-съвместимо возене и обикновено малко по-ниска цена. Другото им основно предимство е товароносимостта. В даден размер често ще виждате пристрастия, оценени да се справят с по-голяма тежест.




Никога не е добра идея да смесвате двата типа на мотоциклет, тъй като това може да повлияе неблагоприятно на управлението и да доведе до катастрофа. Преди да превключите мотоциклет от пристрастие към радиални гуми, консултирайте се с вашия дилър или производителя на гуми за съвет дали и как това работи при конкретния модел. Известно е, че някои хора използват автомобилни гуми на мотоциклети, често защото са по-евтини или издържат по-дълго. Конструкцията, съединенията и профилите на тези гуми обикновено не са подходящи за използване на мотоциклети и те трябва да се избягват. Съществува предупреждение към идеята да се използва комбинация от пристрастия и радиус. Всъщност има съвременни велосипеди, работещи с тази комбинация, така че има случаи, когато тя работи. Но като общо правило това не трябва да се случва, освен ако не е дошло по този начин от завода.

При конструирането на различни видове гуми се използват различни материали. Много първокласни гуми се произвеждат със стоманени колани, които са по-здрави от синтетичните кордови материали като найлон и вискоза. Тъй като тези различни материали имат различни свойства на движение и управление, гумите с различна конструкция или материали не трябва да се смесват на един и същ мотоциклет.

Протекторът за гуми е компромис, така че изберете разумно


Има и много видове дизайни и шарки на протектора. Важно е да изберете правилните гуми за вашия велосипед и стил на каране. Всеки тип гума е компромис, така че избирайте внимателно. Обикновено гумите с големи натъртени протектори са най-добри при хлабав мръсотия и извън пътя и са склонни да се извиват много и да се износват бързо на настилката. Те също така нямат добро сцепление с твърди павирани повърхности.

Много двойни спортни и приключенски мотоциклети са оборудвани с по-малко агресивни модели на отворена протектора, които обикновено са малко по-добри на настилката и се носят по-добре, но те жертват сцеплението в хлабав мръсотия, пясък и кал. Гумите с двойно предназначение често се продават с обозначение като 50/50 или 90/10, което показва процента на сцепление на настилката спрямо мръсотията. Бъдете реалисти с това, което планирате да направите всъщност, тъй като грешката във всяка посока вероятно ще ви направи недоволни от избора си. Гумите, използвани на улицата, винаги трябва да имат DOT одобрение, излято в страничната стена.




Уличните гуми обикновено имат много по-малко агресивен модел на протектора, отколкото гумите, използвани извън пътя. Уличните гуми винаги ще имат канали за дъжд, за да насочат водата от центъра на гумата, за да подобрят сцеплението и да предотвратят хидропланирането на мокро място. Гумите Sportbike, които са проектирани за използване на сухи пътища и състезателни писти, имат по-малко канали за дъжд и следователно жертват сцеплението в мокри ситуации. По-малкото жлебове обикновено води до повече повърхност и потенциално леко увеличаване на сцеплението. Избягвайте да използвате петна на улицата, които са предназначени за състезателни писти и нямат канали, тъй като те са незаконни и могат да бъдат опасни по пътищата, където има мокри петна, локви и др. Гумите също идват в различни каучукови смеси, които се смесват с осигуряват значително различни свойства. Като цяло гумите с по-мек каучук с високо сцепление обикновено се износват по-бързо от гумите с по-твърди съединения, така че е важно да разберете за какво е предназначена конкретната гума, преди да я закупите.
Как да ги проверите


Налягането в гумите трябва да се проверява често. Технически трябва да проверявате налягането в гумите всеки път, преди да започнете да карате. Причините за това са няколко. Налягането в гумите трябва да се проверява студено, при температура на околната среда. Веднага щом започнете да карате, гумите се загряват от огъване и контакт с пътя и вътрешното налягане се повишава. Това води до получаване на фалшиво неточно отчитане, ако спрете да проверите налягането, например по време на пътуване на бензиностанция.

Има и очевидната причина за безопасност. Ако гума е вдигнала пирон или по друг начин губи налягане, това може да причини катастрофа по пътя към бензиностанцията, където планирате да проверите гумите. Препоръчваме ви да намерите място на велосипеда си (или да го носите в джоба си, ако няма място на мотора) за манометър за налягане в гумите. Вземете качествен габарит, евтините обикновено са неточни.




Потърсете препоръчителното налягане в гумите в ръководството за употреба на мотоциклета. Имайте предвид, че много модели имат различни спецификации не само за предни и задни, но и за нискоскоростни и високоскоростни операции, заедно с леки (самостоятелни) и тежки товари, плюс пътниците. Не използвайте налягането, показано на страничната стена на гумата, освен ако моторът не е с пълно натоварване, тъй като показаните налягания в страничната стена са максимални.
Подмяна на вашите гуми
В крайна сметка гумите се износват и се нуждаят от подмяна. Обикновено задните гуми започват да се изправят, губейки заобления си профил, тъй като центърът на протектора се износва по-бързо от раменете. Обикновено предните гуми се износват по-равномерно по протектора си, но може да започнат да развиват фестонно износване, известно като оформяне. Knobby гумите са по-очевидни, тъй като копчетата започват да се износват, разкъсват или отчупват с течение на времето.

Проверете гумите си за достатъчна дълбочина на протектора. Когато гумата е износена до вградените индикатори на 1/32-ри инч (0,8 милиметра) или по-малка дълбочина на канала на протектора, или ако кабелът или платът на гумата са изложени, гумата е опасно износена и трябва незабавно да бъде сменена. Също така проверете гумите за неравномерно износване. Носенето от едната страна на протектора или равни места в протектора може да означава проблем с гумата или велосипеда. Консултирайте се с местния дилър или механик за помощ. Огледайте и джантите си. Ако имате огънат или спукан ръб, той трябва да бъде заменен.

Добра практика е да планирате предварително и да подредите и подготвите за монтаж резервни гуми, преди старите да са напълно износени. Тръбите трябва да се сменят едновременно с гумите, при типове гуми. Старите гуми се влошават и са склонни към напукване, което може да доведе до внезапна повреда, така че при подмяна на гумата трябва да се монтира нова тръба. Уверете се, че тръбата (ако се използва) е с правилния размер и е съвместима с радиали, ако е необходимо. Лентите за джанти също трябва да бъдат заменени, ако изглеждат влошени.

При безкамерни гуми също е добра практика да се сменят клапанните възли, тъй като гумата се влошава. Системата за контрол на налягането в гумите, изпращаща устройства в колелата на някои модерни велосипеди от висок клас, също трябва да бъде проверена и батериите им да бъдат заменени при необходимост.
Обяснени маркировки на гумите
По-старите модели мотоциклети често се предлагат с деноминирани в инчови размери гуми, като например 3.25 x 19 отпред и 4.00 x 18 отзад. Първото число е ширината на гумата в инчове (3.25, което означава 3 ¼ инча), а последното число показва диаметъра на джантата на повърхността за монтиране на перли, в инчове. Повечето съвременни мотоциклети използват комбинация от метрични и инчови размери. При тях първото число показва ширината на секцията в милиметри, второто число показва пропорцията, изразено като процент, а последното число е диаметърът на джантата в инчове. Например при 120/60-ZR17 120 е ширината, 60 е съотношението на страните, Z е скоростта и R показва радиално.

Друг метод за оразмеряване на гумите е буквено-цифровата система. Те често се срещат на гуми за крайцери. Всяка буквено-цифрова мотоциклетна гума ще започне с „М.“. Например с MT90-16 T показва ширината (която е 130 mm, 90 представлява пропорцията (пропорцията е височина на страничната стена, изразена като процент от ширината на гумата) и диаметъра на колелото (16) са показани в инчове. При радиал ще има буква „R“ между съотношението на страните и размера на джантата. Тъй като няма такава, това е отклонение Ако това беше гума с пристрастен колан (с допълнителни, заздравяващи слоеве върху слоевете на тялото), буквата "B" ще бъде между пропорциите и размера на колелата. Таблиците за ширина на гумите са широко достъпни в каталозите на онлайн, ако имате нужда от тях, но се придържайте към това, което имате.

Зареждане на рейтинги
Някои гуми за мотоциклети се предлагат с избор на натоварване за даден размер. Обикновено това е случаят със задни гуми за някои от по-големите спортно-туристически машини. Уверете се, че сте избрали подходящата гума за вашия мотор, товар и употреба. Сменете гумите си с такива, които имат товароносимост поне толкова висока, колкото старите за безопасност.
Обяснено запознанства с гуми
За съжаление, няма такова нещо като TiresOnly.com, така че ако сте единична гума, може да искате да опитате Craigslist Personals ... Разбира се, ние се шегуваме! Когато се произвеждат гуми, те имат дата, щампована в страничната стена. Този код е четирицифрено число след „DOT“ на страничната стена. Първите две цифри показват седмицата, в която е направена гумата, а последните две цифри показват годината. Например 0414 би означавало четвъртата седмица на 2014 г.
Това е важно, тъй като гумите се втвърдяват и гумата се влошава с времето, дори по-бързо, когато гумите се оставят на слънце и времето. Повечето производители препоръчват гумите да се сменят, когато са на около шест години. Въпреки това, гумите също трябва да бъдат заменени, ако се образуват значителни пукнатини на страничната стена, дори ако това е по-скоро.

Гумите и / или велосипедите също трябва да се съхраняват на закрито на хладно и сухо място, където водата не може да се събира върху важните компоненти и те са защитени от слънцето. Гумите трябва да се съхраняват далеч от електрически генератори и двигатели (тъй като озонът уврежда каучука) и източници на топлина като горещи тръби.



Период на пробив


За да могат новите гуми да осигурят оптимална производителност, те трябва да бъдат возени внимателно около първите 100 мили, за да може повърхността на протектора да бъде „изцапана“ и да работи правилно. Веднага след монтирането на нови гуми трябва да се избягва внезапно ускорение, максимално спиране и твърди завои. Това ще позволи на мотоциклетиста да се адаптира към усещането и характеристиките на управление на новата гума и новата гума да бъде правилно „изсушена“, за да постигне оптимално ниво на сцепление. Ездачите на пистата ще се присмиват на тази идея, но ние препоръчваме да грешите от страна на предпазливостта.

Както можете да видите, гумите са нещо повече от просто кръгли бримки от гума. Те не само са връзката между вашия мотоциклет и пътя, но те са разликата между страхотното ежедневно каране и деня, който скоро няма да забравите. Погрижете се за вашите гуми и избирайте разумно стиловете си гуми и ако е възможно, не пестете от тях. Обикновено получавате това, за което плащате.